Ford Otosan Gölcük Fabrikası Ziyareti 25.05.2016

25 MAYIS 2016 FORD OTOSAN GÖLCÜK FABRİKASI TEKNİK GEZİSİ

   OBİTET ailesinin 28 kişilik küçük bir ekibi uzun bir yolculuğun ardından, ülkemizin otomotiv alanında şah damarı sayılan Ford Otosan Gölcük yerleşkesini gezerek teknik bilgi ve görgülerini artırma fırsatı bulmuştur. 

   1997 yılında Amerikan Ford Motor Company ile Otosan hisseleri eşitlenerek Ford Otosan fabrikası oluşmuştur.  Gölcük fabrikası ise 2001 yılında ilk olarak yedek parça üretimiyle hizmete açılmıştır. 2002 yılında Transit Connect seri üretimine başlayan Ford Otosan Gölcük fabrikası günümüzde Connect, Custom ve Cargo modelleri ile üretimlerine ve ihracata devam etmektedir.

   Deniz yolu ve karayolu ile toplam 82 ülkeye ihraç yapan Gölcük ve Yeniköy fabrikası bünyesinde, beyaz ve mavi yakalı toplam 7500 personel çalışmaktadır. Ford Otosan fabrikası TÜPRAŞ’tan sonra ihracatta ilk sırada yer almaktadır. Fabrikada günde 1100 araç yani 90 saniyede ortalama 1 araç üretilmektedir.

   Ford Otosan Gölcük fabrikasında CATIA programı ile tasarımı tamamlanan araçlar çamur kalıp halinde ilk şeklini alıyor ve daha sonra seri üretime geçilerek, araçlar ilk olarak gövde parçalarıyla üretim aşamasına giriyor. Üretim takım kalıp bölümünde araçların tavanları, kapıları ve yan panellerin imalatı ile başlıyor. El işçiliği ile işlenen kalıplardan çıkan parçalar,  kesme bölümüne gönderiliyor. Ardından kaynak bölümüne sevk ediliyor. Fabrika 1.2 metre uzaklıktan lazer teknolojisi kullanılarak kaynak yapabilen dünyadaki 3 üretim tesisinden birisidir. Kaynağın ardından boya işlemine tabi tutulup araçlar son şeklini almak üzere montaj bölümüne gönderiliyor. Montaj bölümünde trim, şasi, powertrain( tüm güç aksamı) ve motor parçaları ilave ediliyor. Son olarak da, tekerlek testi, %100 su testi ve iç yol testinin ardından üretim serüvenini tamamlıyor. Aynı zamanda Gölcük yerleşkesinde insan kaynakları, pazarlama ve finans bölümleri de yer almaktadır.


 

   Ziyaretimiz  Ferdi BOZAN'ın eşliğinde 14:10'da başlamış olup, 15:20’da sona erdi. Fabrikadan ayrılışımızın ardından Kocaeli sahilinde bir buçuk saat kadar zaman geçirerek dönüş yolculuğuna geçilerek, eğlenceli bir yolculuğun ardından 22:40’ta üniversitemize giriş yapıldı. Birçok sosyal sorumluluk projelerine adım atan KOÇ topluluğunun ülkemize önemli bir istihdam kaynağı oluşturduğu Ford Otosan fabrikasına ziyaret talebimizi geri çevirmedikleri için Ford Otosan ilgililerine teşekkür ederiz.